Pamätáte sa ešte na Československú desaťkorunu? Takto dnes vyzerajú dievčatá z bankovky!

Na papierovej korune, ktorá v Československu predstavovala desať korún, boli zobrazené dve mladé dievčatá. Tvárami tejto koruny boli Marta Cisáriková a Margita Hlaváčiková. Táto koruna platila neuveriteľných 27 rokov. Jej predstaviteľky poznal každý.

Tieto, dnes už dospelé ženy, sa prednedávnom stretli a hovorili o vzniku bankovky. Jej tvorcom bola maliarka Mária Medvecká. Pochádza z Tvrdošína, kde má aj galériu. Dievčatá zvečnila, keď mali obe desať rokov. Marta aj Margita boli nerozlučnými priateľkami, hoci ich život zavial inými smermi. Margita žije v Trstenej. Odťahovala sa tam, pretože odtiaľ pochádza aj jej manžel. Marta zostala žiť v Tvrdošíne.

Dievčatá spomínali na dobu, keď ich maliarka zvečňovala. Pre deti to vôbec nebolo jednoduché. Kúsok svojho detstva si nepredstavovali posediačky v ateliéry. Voľné poobedia chceli tráviť vonku a hrať s ostatnými vonku hry.

Spomínali na to, ako ich maliarka musela uplácať sladkosťami, aby vydržali sedieť na mieste ešte o čosi dlhšie. No malo to aj svetlú stránku. Niekedy ich vzala z vyučovania v škole, aby si nimi mohla pracovať alebo im za trpezlivosť dala koruny.

Pokrašovanie na dalšej strane:

Advertising