Pamätáte sa ešte na Československú desaťkorunu? Takto dnes vyzerajú dievčatá z bankovky!

Samozrejme, kresba na bankovke musela byť schválená. Ministerstvo financií v Prahe ju aj povolilo a kresba putovala rovno do tlačiarní. Dievčatá priznali, že podľa nich mali najväčšiu radosť hrdí rodičia.

Dievča so šatkou je predstaviteľkou starej Oravy. Má na hlave šatku preto, lebo Margita mala krátke vlasy. Druhá dievčina v pionierskej, s dlhými vlasmi v zapletených vrkočoch, znázorňuje príchod novej doby, ktorá nastala. Dôležitý je aj detail, že Marta drží štetec, ktorí si málokto všimne, keďže je zatienený kvetmi, ktoré ním opeľuje.

Ich podobu maliarka zachytávala neuveriteľné dva roky. Dievčatá sa spolu v detstve neustále hrávali. Maliarka ich dobre poznala a to je aj možno dôvod, prečo si ich vybrala, ako tváre bankovky.

Marta aj Margita sú známe dodnes a tešia sa záujmu zberateľov. O ich podpisy žiadajú Slováci aj bratia Česi. Niektorí žiadatelia im v obálke pošlú aj známku, aby samé nemuseli platiť za ich spiatočné odoslanie. Obidve sa podpisujú priezviskami, ktoré mali ešte predtým, ako sa vydali.

Ako sa Vám páčil článok?

via